2018-2019 Football Weekly Scores:

Postponed/Canceled Games this Season:

09/07/2018: Des Moines, North @ Des Moines, Hoover (Suspended in 4th Quarter, Hoover leads 21-18) -- POSTPONED from 09/07



Missing Scores this Season:
[None]

Click on a Week for Game Schedules, Scores and Updates:

Aug 17   Aug 23-25   Aug 30-31   Sep 6-7   Sep 13-14   Sep 20-21      Oct 4-5   Oct 11-12   Oct 18-19   


Thursday (09/27/2018)


CLASS 3A:

District 5

Central DeWitt at Assumption, Davenport

Scheduled Games: (not yet scored)
Central DeWitt @ Assumption, Davenport


Friday (09/28/2018)


CLASS 4A:

District 1

Ankeny at Des Moines, Hoover
Dowling Catholic, West Des Moines at Des Moines, Lincoln
Sioux City, North at Sioux City, East

District 2

Des Moines, Roosevelt at Fort Dodge
Sioux City, West at Marshalltown
Southeast Polk at Ankeny Centennial

District 3

Cedar Rapids Jefferson at Cedar Falls
Dubuque, Senior at Waterloo, West
Prairie, Cedar Rapids at Dubuque, Hempstead

District 4

Davenport, North at Iowa City, City High
Iowa City, West at Linn-Mar, Marion
Muscatine at Pleasant Valley

District 5

Bettendorf-Morningstar-Rivermont at Burlington
Cedar Rapids, Kennedy at Cedar Rapids, Washington
Davenport, Central at Davenport, West

District 6

Des Moines, East at Waukee
Mason City at Indianola
Ottumwa at Johnston

District 7

Ames at Council Bluffs, Abraham Lincoln
Council Bluffs, Thomas Jefferson at Des Moines, North
Urbandale at Valley, West Des Moines

CLASS 3A:

District 1

Bishop Heelan Catholic, Sioux City at Denison-Schleswig
LeMars at Sergeant Bluff-Luton
Spencer at Storm Lake

District 2

Carroll at Boone
Humboldt at Dallas Center-Grimes
Perry at Webster City

District 3

Decorah at Charles City
Waterloo, East at Independence
Waverly-Shell Rock at West Delaware, Manchester

District 4

Center Point-Urbana at Epworth, Western Dubuque
Maquoketa at Marion
Wahlert Catholic, Dubuque at Xavier, Cedar Rapids

District 5

Clear Creek-Amana at Clinton
North Scott, Eldridge at Iowa City, Liberty

District 6

Fairfield at Fort Madison
Keokuk at Mount Pleasant
Washington at Solon

District 7

Grinnell at Knoxville
Newton at Oskaloosa
South Tama County, Tama at Pella

District 8

Ballard at Bondurant-Farrar
Carlisle at Gilbert
North Polk, Alleman at Norwalk

District 9

ADM, Adel at Creston-O/M
Glenwood at Harlan
Lewis Central at Winterset

CLASS 2A:

District 1

MOC-Floyd Valley at Central Lyon, Rock Rapids
Okoboji, Milford at Boyden-Hull/Rock VAlley
Sheldon at Sioux Center

District 2

Algona at Clarion-Goldfield-Dows
Estherville Lincoln Central at Garner-Hayfield-Ventura
Spirit Lake at Southeast Valley

District 3

Clear Lake at Crestwood, Cresco
Forest City at Hampton-Dumont
Iowa Falls-Alden at New Hampton

District 4

Anamosa at Columbus Catholic, Waterloo
North Fayette Valley at Monticello
Waukon at Oelwein

District 5

Louisa-Muscatine at Camanche
Tipton at Mount Vernon
West Burlington at West Liberty

District 6

Albia at Central Lee, Donnellson
Eddyville-Blakesburg-Fremont at Davis County, Bloomfield
Williamsburg at Mid-Prairie, Wellman

District 7

Nevada at Benton Community
Roland-Story, Story City at Union, La Porte City
Vinton-Shellsburg at West Marshall, State Center

District 8

Centerville at Chariton
Des Moines Christian at Clarke, Osceola
PCM, Monroe at Saydel

District 9

Greene County at Kuemper Catholic, Carroll
OABCIG at Atlantic
Red Oak at Shenandoah

CLASS 1A:

District 1

Emmetsburg at Sibley-Ocheyedan
West Lyon, Inwood at Unity Christian, Orange City
Western Christian, Hull at West Sioux, Hawarden

District 2

Eagle Grove at Madrid
Pocahontas Area at Ogden
South Central Calhoun at South Hamilton, Jewell

District 3

Aplington-Parkersburg at Denver
Lake Mills at North Butler
Osage at Sumner-Fredericksburg

District 4

Bellevue at Beckman Catholic, Dyersville
Cascade, Western Dubuque at Northeast, Goose Lake
North Cedar, Stanwood at West Branch

District 5

Mediapolis at Columbus Community, Columbus Junction
Van Buren Community at Sigourney-Keota
Wilton at Wapello

District 6

Dike-New Hartford at East Marshall, LeGrand
North Linn, Troy Mills at Jesup
South Hardin at Regina, Iowa City

District 7

Colfax-Mingo at Interstate 35, Truro
Pella Christian at Pleasantville
Woodward Academy at Woodward-Granger

District 8

ACGC at Clarinda
Panorama, Panora at Mount Ayr
Van Meter at West Central Valley, Stuart

District 9

Cherokee, Washington at East Sac County
MVAOCOU at Missouri Valley
Treynor at Underwood

CLASS A:

District 1

Akron-Westfield at Gehlen Catholic, LeMars
Hinton at Hartley-Melvin-Sanborn
South O'Brien, Paullina at MMCRU

District 2

Manson Northwest Webster at IKM-Manning
Ridge View at Alta/Aurelia
St. Edmond, Fort Dodge at Sioux Central, Sioux Rapids

District 3

Belmond-Klemme at Bishop Garrigan, Algona
North Union at West Hancock, Britt
West Fork, Sheffield at Graettinger-Terril

District 4

Nashua-Plainfield at South Winneshiek, Calmar
Postville at Newman Catholic, Mason City
Saint Ansgar at Hudson ( (ND))
Starmont at Central Springs

District 5

Alburnett at Clayton Ridge, Guttenberg
Lisbon at Edgewood-Colesburg
Maquoketa Valley, Delhi at MFL MarMac

District 6

Belle Plaine at B-G-M, Brooklyn
Cardinal, Eldon at Durant
Highland, Riverside at Pekin

District 7

GMG, Garwin at East Buchanan, Winthrop
Grundy Center at North Tama, Traer
Saint Ansgar at Hudson ( (ND))
Wapsie Valley, Fairbank at BCLUW, Conrad

District 8

Central Decatur, Leon at Lynnville-Sully
Grand View Christian School at Wayne, Corydon
Martensdale-St. Marys at North Mahaska, New Sharon

District 9

AHSTW at Earlham
Riverside, Oakland at Nodaway Valley
Southwest Valley at St. Albert, Council Bluffs

District 10

Lawton-Bronson at Logan-Magnolia
Tri-Center, Neola at West Monona
Westwood, Sloan at Woodbury Central, Moville

CLASS 8:

District 1

Ar-We-Va, Westside at Newell-Fonda
Harris-Lake Park at St. Mary's, Remsen
Kingsley-Pierson at West Bend-Mallard
River Valley, Correctionville at Clay Central-Everly

District 2

Dunkerton at Riceville
North Iowa, Buffalo Center at Rockford
Northwood-Kensett at Don Bosco, Gilbertville
Tripoli at Janesville

District 3

Central City at Easton Valley
Springville at Central, Elkader
Turkey Valley, Jackson Junction at Kee, Lansing
West Central, Maynard at Midland, Wyoming

District 4

Iowa Valley, Marengo at English Valleys, North English
Montezuma at Tri-County, Thornburg
WACO, Wayland at H-L-V, Victor
Winfield-Mt. Union at New London

District 5

Baxter at Twin Cedars, Bussey
Gladbrook-Reinbeck at Collins-Maxwell
Melcher-Dallas at AGWSR, Ackley
Meskwaki Settlement School at Colo-Nesco

District 6

Moravia at Mormon Trail, Garden Grove
Murray at East Union, Afton
Seymour at Lamoni
Southeast Warren, Liberty Center at Lenox

District 7

Bedford at Fremont-Mills, Tabor
East Mills at Sidney
Essex at Stanton
Griswold at Clarinda Academy

District 8

Audubon at Coon Rapids-Bayard
Boyer Valley, Dunlap at Glidden-Ralston
West Harrison, Mondamin at Exira/Elk Horn-Kimballton
Woodbine at CAM, Anita

Scheduled Games: (not yet scored)
Melcher-Dallas @ AGWSR, Ackley
Ridge View @ Alta/Aurelia
Southeast Polk @ Ankeny Centennial
OABCIG @ Atlantic
Belle Plaine @ B-G-M, Brooklyn
Wapsie Valley, Fairbank @ BCLUW, Conrad
Bellevue @ Beckman Catholic, Dyersville
Nevada @ Benton Community
Belmond-Klemme @ Bishop Garrigan, Algona
Ballard @ Bondurant-Farrar
Carroll @ Boone
Okoboji, Milford @ Boyden-Hull/Rock VAlley
Bettendorf-Morningstar-Rivermont @ Burlington
Woodbine @ CAM, Anita
Louisa-Muscatine @ Camanche
Cedar Rapids Jefferson @ Cedar Falls
Cedar Rapids, Kennedy @ Cedar Rapids, Washington
Albia @ Central Lee, Donnellson
MOC-Floyd Valley @ Central Lyon, Rock Rapids
Starmont @ Central Springs
Springville @ Central, Elkader
Centerville @ Chariton
Decorah @ Charles City
ACGC @ Clarinda
Griswold @ Clarinda Academy
Algona @ Clarion-Goldfield-Dows
Des Moines Christian @ Clarke, Osceola
River Valley, Correctionville @ Clay Central-Everly
Alburnett @ Clayton Ridge, Guttenberg
Clear Creek-Amana @ Clinton
Gladbrook-Reinbeck @ Collins-Maxwell
Meskwaki Settlement School @ Colo-Nesco
Anamosa @ Columbus Catholic, Waterloo
Mediapolis @ Columbus Community, Columbus Junction
Audubon @ Coon Rapids-Bayard
Ames @ Council Bluffs, Abraham Lincoln
ADM, Adel @ Creston-O/M
Clear Lake @ Crestwood, Cresco
Humboldt @ Dallas Center-Grimes
Davenport, Central @ Davenport, West
Eddyville-Blakesburg-Fremont @ Davis County, Bloomfield
Bishop Heelan Catholic, Sioux City @ Denison-Schleswig
Aplington-Parkersburg @ Denver
Ankeny @ Des Moines, Hoover
Dowling Catholic, West Des Moines @ Des Moines, Lincoln
Council Bluffs, Thomas Jefferson @ Des Moines, North
Northwood-Kensett @ Don Bosco, Gilbertville
Prairie, Cedar Rapids @ Dubuque, Hempstead
Cardinal, Eldon @ Durant
AHSTW @ Earlham
GMG, Garwin @ East Buchanan, Winthrop
Dike-New Hartford @ East Marshall, LeGrand
Cherokee, Washington @ East Sac County
Murray @ East Union, Afton
Central City @ Easton Valley
Lisbon @ Edgewood-Colesburg
Iowa Valley, Marengo @ English Valleys, North English
Center Point-Urbana @ Epworth, Western Dubuque
West Harrison, Mondamin @ Exira/Elk Horn-Kimballton
Des Moines, Roosevelt @ Fort Dodge
Fairfield @ Fort Madison
Bedford @ Fremont-Mills, Tabor
Estherville Lincoln Central @ Garner-Hayfield-Ventura
Akron-Westfield @ Gehlen Catholic, LeMars
Carlisle @ Gilbert
Boyer Valley, Dunlap @ Glidden-Ralston
West Fork, Sheffield @ Graettinger-Terril
WACO, Wayland @ H-L-V, Victor
Forest City @ Hampton-Dumont
Glenwood @ Harlan
Hinton @ Hartley-Melvin-Sanborn
Saint Ansgar @ Hudson
Manson Northwest Webster @ IKM-Manning
Waterloo, East @ Independence
Mason City @ Indianola
Colfax-Mingo @ Interstate 35, Truro
Davenport, North @ Iowa City, City High
North Scott, Eldridge @ Iowa City, Liberty
Tripoli @ Janesville
North Linn, Troy Mills @ Jesup
Ottumwa @ Johnston
Turkey Valley, Jackson Junction @ Kee, Lansing
Grinnell @ Knoxville
Greene County @ Kuemper Catholic, Carroll
Seymour @ Lamoni
Southeast Warren, Liberty Center @ Lenox
Iowa City, West @ Linn-Mar, Marion
Lawton-Bronson @ Logan-Magnolia
Central Decatur, Leon @ Lynnville-Sully
Eagle Grove @ Madrid
Maquoketa @ Marion
Sioux City, West @ Marshalltown
Maquoketa Valley, Delhi @ MFL MarMac
Williamsburg @ Mid-Prairie, Wellman
West Central, Maynard @ Midland, Wyoming
MVAOCOU @ Missouri Valley
South O'Brien, Paullina @ MMCRU
North Fayette Valley @ Monticello
Moravia @ Mormon Trail, Garden Grove
Panorama, Panora @ Mount Ayr
Keokuk @ Mount Pleasant
Tipton @ Mount Vernon
Iowa Falls-Alden @ New Hampton
Winfield-Mt. Union @ New London
Ar-We-Va, Westside @ Newell-Fonda
Postville @ Newman Catholic, Mason City
Riverside, Oakland @ Nodaway Valley
Lake Mills @ North Butler
Martensdale-St. Marys @ North Mahaska, New Sharon
Grundy Center @ North Tama, Traer
Cascade, Western Dubuque @ Northeast, Goose Lake
North Polk, Alleman @ Norwalk
Waukon @ Oelwein
Pocahontas Area @ Ogden
Newton @ Oskaloosa
Highland, Riverside @ Pekin
South Tama County, Tama @ Pella
Muscatine @ Pleasant Valley
Pella Christian @ Pleasantville
South Hardin @ Regina, Iowa City
Dunkerton @ Riceville
North Iowa, Buffalo Center @ Rockford
PCM, Monroe @ Saydel
LeMars @ Sergeant Bluff-Luton
Red Oak @ Shenandoah
Emmetsburg @ Sibley-Ocheyedan
East Mills @ Sidney
Van Buren Community @ Sigourney-Keota
Sheldon @ Sioux Center
St. Edmond, Fort Dodge @ Sioux Central, Sioux Rapids
Sioux City, North @ Sioux City, East
Washington @ Solon
South Central Calhoun @ South Hamilton, Jewell
Nashua-Plainfield @ South Winneshiek, Calmar
Spirit Lake @ Southeast Valley
Southwest Valley @ St. Albert, Council Bluffs
Harris-Lake Park @ St. Mary's, Remsen
Essex @ Stanton
Spencer @ Storm Lake
Osage @ Sumner-Fredericksburg
Montezuma @ Tri-County, Thornburg
Baxter @ Twin Cedars, Bussey
Treynor @ Underwood
Roland-Story, Story City @ Union, La Porte City
West Lyon, Inwood @ Unity Christian, Orange City
Urbandale @ Valley, West Des Moines
Wilton @ Wapello
Dubuque, Senior @ Waterloo, West
Des Moines, East @ Waukee
Grand View Christian School @ Wayne, Corydon
Perry @ Webster City
Kingsley-Pierson @ West Bend-Mallard
North Cedar, Stanwood @ West Branch
Van Meter @ West Central Valley, Stuart
Waverly-Shell Rock @ West Delaware, Manchester
North Union @ West Hancock, Britt
West Burlington @ West Liberty
Vinton-Shellsburg @ West Marshall, State Center
Tri-Center, Neola @ West Monona
Western Christian, Hull @ West Sioux, Hawarden
Lewis Central @ Winterset
Westwood, Sloan @ Woodbury Central, Moville
Woodward Academy @ Woodward-Granger
Wahlert Catholic, Dubuque @ Xavier, Cedar Rapids



Return to Football Page