2020-2021 Football Weekly Scores:

Missing Scores this Season:
[None]

Click on a Week for Game Schedules, Scores and Updates:

Aug 21   Aug 27-29      Sep 10-12   Sep 17-19   Sep 24-26   Oct 1-3   Oct 8-9   


Thursday (09/03/2020)


CLASS 4A:

District 0

Assumption, Davenport 48, Davenport, Central 14 ( (ND))
Iowa City, Liberty 7, Cedar Rapids Jefferson 3
South Sioux City, NE 20, Sioux City, West 7 ( (ND))


CLASS 3A:

District 4

Assumption, Davenport 48, Davenport, Central 14 ( (ND))


Friday (09/04/2020)


CLASS 4A:

District

Fort Dodge Senior, 36, Sioux City, East 20 ( (ND))

District 0

Ankeny 21, Waukee 17
Ankeny Centennial 29, Southeast Polk 0
Bishop Heelan Catholic, Sioux City 49, Sioux City, North 12 ( (ND))
Cedar Falls 39, Waterloo, West 0
Cedar Rapids, Washington 28, Cedar Rapids, Kennedy 21
Central DeWitt 34, Davenport, West 7 ( (ND))
Clear Creek-Amana 41, Muscatine 21 ( (ND))
Council Bluffs, Abraham Lincoln 20, Des Moines, North 14
Davenport, North 40, Burlington 7 ( (ND))
Des Moines, East 62, Des Moines, Roosevelt 10
Dowling Catholic, West Des Moines 22, Valley, West Des Moines 0
Dubuque, Senior 17, Prairie, Cedar Rapids 14
Epworth, Western Dubuque 40, Dubuque, Hempstead 37 ( (ND))
Fort Dodge 36, Sioux City, East HS, 20 ( (ND))
Fort Dodge Senior, 36, Sioux City, East 20 ( (ND))
Indianola 27, Norwalk 25 ( (ND))
Iowa City, City High 56, Iowa City, West 20
Johnston 42, Des Moines, Lincoln 8
Linn-Mar, Marion 24, Xavier, Cedar Rapids 20 ( (ND))
Marshalltown 42, Newton 8 ( (ND))
North Scott, Eldridge 24, Pleasant Valley 10 ( (ND))
Oskaloosa 21, Ottumwa 14 ( (ND))
Urbandale 40, Ames 13


CLASS 3A:

District 1

Bishop Heelan Catholic, Sioux City 49, Sioux City, North 12 ( (ND))
Humboldt 28, Storm Lake 7 ( (ND))
Lewis Central 49, Sergeant Bluff-Luton 28 ( (ND))
Spencer 35, Denison-Schleswig 7 ( (ND))
West Lyon, Inwood 28, Boyden-Hull/Rock VAlley 0 ( (ND))

District 2

Ballard 28, Carlisle 14 ( (ND))
Bondurant-Farrar 42, Boone 0 ( (ND))
Gilbert 34, ADM, Adel 33 (OT)
Humboldt 28, Storm Lake 7 ( (ND))

District 3

Decorah 21, Crestwood, Cresco 20 ( (ND))
Epworth, Western Dubuque 40, Dubuque, Hempstead 37 ( (ND))
Wahlert Catholic, Dubuque 51, Waterloo, East 18 ( (ND))
Waukon 45, Waverly-Shell Rock 10 ( (ND))
West Delaware, Manchester 55, Clinton 6 ( (ND))

District 4

Central DeWitt 34, Davenport, West 7 ( (ND))
North Scott, Eldridge 24, Pleasant Valley 10 ( (ND))
Wahlert Catholic, Dubuque 51, Waterloo, East 18 ( (ND))
West Delaware, Manchester 55, Clinton 6 ( (ND))

District 5

Davenport, North 40, Burlington 7 ( (ND))
Fort Madison 28, Centerville 12 ( (ND))
Keokuk 27, Knoxville 26 ( (ND))
Tipton 47, Mount Pleasant 28 ( (ND))
Washington 33, Solon 18 ( (ND))
West Burlington 42, Fairfield 14 ( (ND))

District 6

Clear Creek-Amana 41, Muscatine 21 ( (ND))
Grinnell 48, South Tama County, Tama 13 ( (ND))
Linn-Mar, Marion 24, Xavier, Cedar Rapids 20 ( (ND))
Marshalltown 42, Newton 8 ( (ND))
Oskaloosa 21, Ottumwa 14 ( (ND))
Williamsburg 40, Benton Community 22 ( (ND))

District 7

Ballard 28, Carlisle 14 ( (ND))
Bondurant-Farrar 42, Boone 0 ( (ND))
Dallas Center-Grimes 35, North Polk, Alleman 14 ( (ND))
Keokuk 27, Knoxville 26 ( (ND))
Roland-Story, Story City 63, Nevada 6 ( (ND))

District 8

Indianola 27, Norwalk 25 ( (ND))
Perry 44, Saydel 0 ( (ND))
Winterset 41, Creston O-M 14 ( (ND))

District 9

Glenwood 37, Treynor 0 ( (ND))
Harlan 21, Pella 18 ( (ND))
Lewis Central 49, Sergeant Bluff-Luton 28 ( (ND))
Spencer 35, Denison-Schleswig 7 ( (ND))
Webster City 55, Carroll 0 ( (ND))
Winterset 41, Creston O-M 14 ( (ND))


CLASS 2A:

District 1

Central Lyon, Rock Rapids 40, West Sioux, Hawarden 0 ( (ND))
Estherville Lincoln Central 35, MOC-Floyd Valley 6 ( (ND))
Sheldon 21, South O'Brien, Paullina 0 ( (ND))
Sioux Center 20, Western Christian, Hull 14 ( (ND))
Unity Christian, Orange City 27, Woodbury Central, Moville 13 ( (ND))
West Lyon, Inwood 28, Boyden-Hull/Rock VAlley 0 ( (ND))

District 2

Emmetsburg 34, Algona 27 ( (ND))
Estherville Lincoln Central 35, MOC-Floyd Valley 6 ( (ND))
OABCIG 27, Spirit Lake 21 ( (ND))
Okoboji, Milford 17, North Union 13 ( (ND))
Ridge View 27, Cherokee, Washington 7 ( (ND))
Saint Ansgar 23, Garner-Hayfield-Ventura 6 ( (ND))

District 3

Aplington-Parkersburg 33, West Marshall, State Center 19 ( (ND))
Forest City 13, West Hancock, Britt 7 (OT)
New Hampton 21, Iowa Falls-Alden 20 ( (ND))
Regina, Iowa City 21, Clear Lake 20 ( (ND))
Roland-Story, Story City 63, Nevada 6 ( (ND))
West Fork, Sheffield 18, Hampton-Dumont-CAL 7 ( (ND))

District 4

Decorah 21, Crestwood, Cresco 20 ( (ND))
Independence 42, Camanche 18 ( (ND))
Mount Vernon 41, Oelwein 20 ( (ND))
New Hampton 21, Iowa Falls-Alden 20 ( (ND))
North Fayette Valley 35, Sumner-Fredericksburg 7 ( (ND))
Waukon 45, Waverly-Shell Rock 10 ( (ND))

District 5

Anamosa 42, Beckman Catholic, Dyersville 28 ( (ND))
Independence 42, Camanche 18 ( (ND))
Monticello 49, Bellevue 20 ( (ND))
Tipton 47, Mount Pleasant 28 ( (ND))
West Liberty 20, West Branch 6 ( (ND))

District 6

Grinnell 48, South Tama County, Tama 13 ( (ND))
Mount Vernon 41, Oelwein 20 ( (ND))
Sigourney-Keota 48, Union, La Porte City 14 ( (ND))
Vinton-Shellsburg 7, Columbus Catholic, Waterloo 6 ( (ND))
Washington 33, Solon 18 ( (ND))

District 7

Albia 38, Davis County, Bloomfield 27 ( (ND))
Van Buren Community 40, Central Lee, Donnellson 21 ( (ND))
West Burlington 42, Fairfield 14 ( (ND))
Williamsburg 40, Benton Community 22 ( (ND))

District 8

Albia 38, Davis County, Bloomfield 27 ( (ND))
Des Moines Christian 36, Chariton 0 ( (ND))
Fort Madison 28, Centerville 12 ( (ND))
Interstate 35, Truro 37, Clarke, Osceola 0 ( (ND))
PCM, Monroe 42, Pella Christian 7 ( (ND))

District 9

Des Moines Christian 36, Chariton 0 ( (ND))
Kuemper Catholic, Carroll 21, Atlantic 10 ( (ND))
Panorama, Panora 41, Clarinda 31 ( (ND))
Shenandoah 28, Sidney 20 ( (ND))
South Central Calhoun 34, Greene County 7 ( (ND))
Southwest Valley 46, Red Oak 7 ( (ND))


CLASS 1A:

District 1

Central Lyon, Rock Rapids 40, West Sioux, Hawarden 0 ( (ND))
Emmetsburg 34, Algona 27 ( (ND))
Hartley-Melvin-Sanborn 19, Sibley-Ocheyedan 18 ( (ND))
Sioux Center 20, Western Christian, Hull 14 ( (ND))
Sioux Central, Sioux Rapids 16, East Sac County 6 ( (ND))

District 2

Pocahontas Area/L-M 49, Manson Northwest Webster 13 ( (ND))
South Central Calhoun 34, Greene County 7 ( (ND))
Southeast Valley 32, IKM-Manning 22 ( (ND))
St. Edmond, Fort Dodge 30, Clarion-Goldfield-Dows 8 ( (ND))
West Central Valley, Stuart 26, Eagle Grove 24 ( (ND))

District 3

Aplington-Parkersburg 33, West Marshall, State Center 19 ( (ND))
East Marshall, LeGrand 20, BCLUW, Conrad 6 ( (ND))
Grundy Center 35, Dike-New Hartford 0 ( (ND))
Hudson 6, Jesup 0 (OT)
Madrid 45, South Hamilton, Jewell 6 ( (ND))
South Hardin 19, Denver 7 ( (ND))

District 4

Hudson 6, Jesup 0 (OT)
North Butler 28, Central Springs 12 ( (ND))
North Fayette Valley 35, Sumner-Fredericksburg 7 ( (ND))
South Hardin 19, Denver 7 ( (ND))

District 5

Anamosa 42, Beckman Catholic, Dyersville 28 ( (ND))
Cascade, Western Dubuque 42, Maquoketa Valley, Delhi 36 ( (ND))
Durant 49, Louisa-Muscatine 0 ( (ND))
Northeast, Goose Lake 20, North Cedar, Stanwood 14 ( (ND))
West Liberty 20, West Branch 6 ( (ND))

District 6

Cardinal, Eldon 35, Wayne, Corydon 8 ( (ND))
Durant 49, Louisa-Muscatine 0 ( (ND))
Mediapolis 34, Wapello 24 ( (ND))
Pekin 32, Belle Plaine 0 ( (ND))
Sigourney-Keota 48, Union, La Porte City 14 ( (ND))
Van Buren Community 40, Central Lee, Donnellson 21 ( (ND))

District 7

ACGC 43, Central Decatur, Leon 7 ( (ND))
Interstate 35, Truro 37, Clarke, Osceola 0 ( (ND))
Lynnville-Sully 56, Pleasantville 29 ( (ND))
Mount Ayr 41, Nodaway Valley 13 ( (ND))
North Mahaska, New Sharon 48, Colfax-Mingo 12 ( (ND))
PCM, Monroe 42, Pella Christian 7 ( (ND))

District 8

ACGC 43, Central Decatur, Leon 7 ( (ND))
Kuemper Catholic, Carroll 21, Atlantic 10 ( (ND))
Panorama, Panora 41, Clarinda 31 ( (ND))
Van Meter 40, Earlham 0 ( (ND))
West Central Valley, Stuart 26, Eagle Grove 24 ( (ND))
Woodward-Granger 42, Ogden 14 ( (ND))

District 9

Glenwood 37, Treynor 0 ( (ND))
MMCRU 20, MVAOCOU 14 ( (ND))
Missouri Valley 39, AHSTW 6 ( (ND))
OABCIG 27, Spirit Lake 21 ( (ND))
Sioux Central, Sioux Rapids 16, East Sac County 6 ( (ND))
Underwood 41, Tri-Center, Neola 8 ( (ND))


CLASS A:

District 1

Alta/Aurelia 14, Lawton-Bronson 7 ( (ND))
Hartley-Melvin-Sanborn 19, Sibley-Ocheyedan 18 ( (ND))
MMCRU 20, MVAOCOU 14 ( (ND))
Sheldon 21, South O'Brien, Paullina 0 ( (ND))
Westwood, Sloan 41, Akron-Westfield 20 ( (ND))

District 2

Alta/Aurelia 14, Lawton-Bronson 7 ( (ND))
Forest City 13, West Hancock, Britt 7 (OT)
Newman Catholic, Mason City 28, Bishop Garrigan, Algona 20 ( (ND))
Okoboji, Milford 17, North Union 13 ( (ND))
Pocahontas Area/L-M 49, Manson Northwest Webster 13 ( (ND))
St. Edmond, Fort Dodge 30, Clarion-Goldfield-Dows 8 ( (ND))

District 3

Newman Catholic, Mason City 28, Bishop Garrigan, Algona 20 ( (ND))
North Butler 28, Central Springs 12 ( (ND))
Postville 30, Nashua-Plainfield 6 ( (ND))
Saint Ansgar 23, Garner-Hayfield-Ventura 6 ( (ND))
West Fork, Sheffield 18, Hampton-Dumont-CAL 7 ( (ND))

District 4

Edgewood-Colesburg 14, Starmont 0 ( (ND))
North Linn, Troy Mills 36, Clayton Ridge, Guttenberg 22 ( (ND))
South Winneshiek, Calmar 33, North Tama, Traer 6 ( (ND))
Wapsie Valley, Fairbank 33, East Buchanan, Winthrop 8 ( (ND))

District 5

Cascade, Western Dubuque 42, Maquoketa Valley, Delhi 36 ( (ND))
MFL MarMac 35, Alburnett 13 ( (ND))
Monticello 49, Bellevue 20 ( (ND))
North Linn, Troy Mills 36, Clayton Ridge, Guttenberg 22 ( (ND))
Wapsie Valley, Fairbank 33, East Buchanan, Winthrop 8 ( (ND))

District 6

Mediapolis 34, Wapello 24 ( (ND))
Northeast, Goose Lake 20, North Cedar, Stanwood 14 ( (ND))
Regina, Iowa City 21, Clear Lake 20 ( (ND))

District 7

East Marshall, LeGrand 20, BCLUW, Conrad 6 ( (ND))
Grundy Center 35, Dike-New Hartford 0 ( (ND))
Lynnville-Sully 56, Pleasantville 29 ( (ND))
North Mahaska, New Sharon 48, Colfax-Mingo 12 ( (ND))
Pekin 32, Belle Plaine 0 ( (ND))
South Winneshiek, Calmar 33, North Tama, Traer 6 ( (ND))

District 8

Cardinal, Eldon 35, Wayne, Corydon 8 ( (ND))
Madrid 45, South Hamilton, Jewell 6 ( (ND))
Mount Ayr 41, Nodaway Valley 13 ( (ND))
Woodward-Granger 42, Ogden 14 ( (ND))

District 9

Missouri Valley 39, AHSTW 6 ( (ND))
Shenandoah 28, Sidney 20 ( (ND))
Southwest Valley 46, Red Oak 7 ( (ND))
St. Albert, Council Bluffs 28, Logan-Magnolia 7 ( (ND))
Underwood 41, Tri-Center, Neola 8 ( (ND))
West Monona - Whiting 36, Riverside, Oakland 2 ( (ND))

District 10

Ridge View 27, Cherokee, Washington 7 ( (ND))
Southeast Valley 32, IKM-Manning 22 ( (ND))
St. Albert, Council Bluffs 28, Logan-Magnolia 7 ( (ND))
Unity Christian, Orange City 27, Woodbury Central, Moville 13 ( (ND))
West Monona - Whiting 36, Riverside, Oakland 2 ( (ND))
Westwood, Sloan 41, Akron-Westfield 20 ( (ND))


CLASS 8:

District 1

Newell-Fonda 42, River Valley, Correctionville 26
St. Mary's, Remsen 52, Harris-Lake Park 0
West Bend-Mallard 34, Kingsley-Pierson 0

District 2

Janesville 52, AGWSR, Ackley 26
North Iowa, Buffalo Center 34, Riceville 12
Northwood-Kensett 66, Clarksville 12
Rockford 42, Turkey Valley, Jackson Junction 33
Tripoli 42, Midland, Wyoming 6 ( (ND))

District 3

Easton Valley 85, Central City 0
Kee, Lansing 55, West Central, Maynard 14
Springville 81, Central, Elkader 0
Tripoli 42, Midland, Wyoming 6 ( (ND))

District 4

Colo-Nesco 49, Tri-County, Thornburg 8 ( (ND))
English Valleys, North English 56, Moravia 34
Montezuma 73, Winfield-Mt. Union 32
New London 50, WACO, Wayland 10

District 5

Collins-Maxwell 39, Baxter 22
Colo-Nesco 49, Tri-County, Thornburg 8 ( (ND))
GMG, Garwin 74, Meskwaki Settlement School 50
Gladbrook-Reinbeck 44, Iowa Valley, Marengo 8
H-L-V, Victor 21, B-G-M, Brooklyn 18

District 6

Lamoni 62, Grand View Christian 0 ( (ND))
Martensdale-St. Marys 68, Seymour 0
Murray 72, Melcher-Dallas 30
Southeast Warren, Liberty Center 62, Mormon Trail, Garden Grove 14

District 7

CAM, Anita 48, Bedford 8
East Mills 36, Stanton/Essex Vikings 12 ( (ND))
East Union, Afton 80, Lenox 6
Fremont-Mills, Tabor 74, Griswold 16

District 8

Audubon 49, Ar-We-Va, Westside 6
Exira/Elk Horn-Kimballton 66, Coon Rapids-Bayard 19
West Harrison/Whiting Hawkeyes 56, Glidden-Ralston 44
Woodbine 50, Boyer Valley, Dunlap 28


Saturday (09/05/2020)


CLASS 3A:

District 4

Marion 29, Center Point-Urbana 20 ( (ND))


CLASS 2A:

District 6

Marion 29, Center Point-Urbana 20 ( (ND))


CLASS 1A:

District 2

Lake Mills 28, Belmond-Klemme 24 ( (ND))

District 5

Lisbon 26, Wilton 20 ( (ND))


CLASS A:

District 3

Lake Mills 28, Belmond-Klemme 24 ( (ND))

District 6

Lisbon 26, Wilton 20 ( (ND))



Return to Football Page