Click here for 2017-2018 Basketball Postseason BRACKETS (Non-State)

Click here for 2017-2018 Basketball STATE BRACKETS


2017-2018 Basketball Postseason Schedules & Scores:

Missing Scores this Tournament:
[None]

Click on a Week for Tournament Schedules, Scores and Updates:

Feb 12-15      Feb 26-27   


Monday (02/19/2018):



CLASS 3A:

Assumption, Davenport 64, Central DeWitt 39
Atlantic 68, Denison-Schleswig 51
Benton Community 56, Center Point-Urbana 51
Bondurant-Farrar 67, Knoxville 56
Boone 58, Gilbert 50
Carlisle 83, Centerville 75
Charles City 67, Iowa Falls-Alden 56
Dallas Center-Grimes 51, Ballard 40
Fairfield 57, Washington 36
Fort Madison 50, Iowa City, Liberty 47
Glenwood 92, ADM, Adel 36
Independence 54, Clear Creek-Amana 44
Marion 45, Maquoketa 42
Mount Pleasant 75, West Liberty 25
Mount Vernon 60, Wahlert, Dubuque 57
Norwalk 68, North Polk, Alleman 18
Oskaloosa 84, Saydel 46
Pella 68, Chariton 51
Solon 58, Keokuk 31
South Tama County, Tama 52, Vinton-Shellsburg 35
Webster City 50, Decorah 49
West Delaware, Manchester 61, Anamosa 31
Winterset 70, Nevada 50
Xavier, Cedar Rapids 80, Grinnell 40

CLASS 4A:

Ankeny 48, Ames 46
Ankeny Centennial 46, Des Moines, Lincoln 39
Bettendorf 69, Davenport, Central 44
Cedar Rapids, Kennedy 54, Ottumwa 47
Cedar Rapids, Washington 58, Iowa City, City High 41
Clinton 40, Davenport, West 39
Davenport, North 63, Burlington 51
Des Moines, Roosevelt 65, Southeast Polk 37
Indianola 63, Newton 62
Linn-Mar, Marion 80, Cedar Rapids, Jefferson 60
Marshalltown 58, Urbandale 49
Waterloo, East 53, Epworth, Western Dubuque 40
Waterloo, West 67, Mason City 49

Tuesday (02/20/2018):



CLASS 3A:

Sergeant Bluff-Luton 68, MOC-Floyd Valley 55

Scheduled Games: (not yet scored)

CLASS 1A:
West Fork, Sheffield vs. Newman Catholic, Mason City @ Bishop Garrigan, Algona
Bishop Garrigan, Algona vs. St. Edmond, Fort Dodge @ Bishop Garrigan, Algona
Don Bosco, Gilbertville vs. AGWSR, Ackley @ Clarksville
Rockford vs. Hudson @ Clarksville
Turkey Valley, Jackson Junction vs. Tripoli @ Dunkerton
Postville @ Dunkerton (at Dunkerton)
Gehlen Catholic, LeMars vs. Boyden-Hull @ George-Little Rock
George-Little Rock vs. Akron-Westfield @ George-Little Rock
Gladbrook-Reinbeck vs. North Tama, Traer @ Gladbrook-Reinbeck
Meskwaki Settlement School vs. Belle Plaine @ Gladbrook-Reinbeck
Boyer Valley, Dunlap vs. IKM-Manning @ IKM-Manning
Tri-Center, Neola vs. Ar-We-Va, Westside @ IKM-Manning
Kingsley-Pierson vs. Woodbury Central, Moville @ Kingsley-Pierson
St. Mary's, Remsen vs. West Monona, Onawa @ Kingsley-Pierson
Iowa Mennonite, Kalona vs. Highland, Riverside @ Mount Pleasant
New London vs. Notre Dame, Burlington @ Mount Pleasant
Newell-Fonda vs. Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire @ Newell-Fonda
North Linn, Troy Mills vs. Calamus-Wheatland @ North Linn, Troy Mills
Lisbon vs. Easton Valley @ North Linn, Troy Mills
Bedford vs. Southwest Valley @ Red Oak
Nodaway Valley vs. Sidney @ Red Oak
South O'Brien, Paullina vs. Harris-Lake Park @ South O'Brien, Paullina
Stanton vs. CAM, Anita @ St. Albert, Council Bluffs
St. Albert, Council Bluffs vs. Exira/EH-K @ St. Albert, Council Bluffs
Edgewood-Colesburg vs. Central, Elkader @ West Delaware, Manchester
Wapsie Valley, Fairbank vs. Central City @ West Delaware, Manchester

CLASS 2A:
Wapello vs. Central Lee, Donnellson @ Burlington
Forest City vs. Garner-Hayfield-Ventura @ Clear Lake
Camanche vs. Northeast, Goose Lake @ Clinton
Treynor vs. Underwood @ Council Bluffs, Thomas Jefferson
Des Moines Christian vs. Woodward-Granger @ Dallas Center-Grimes
Kuemper Catholic, Carroll vs. Logan-Magnolia @ Denison-Schleswig
East Marshall, LeGrand vs. West Marshall, State Center @ Marshalltown
Western Christian, Hull vs. Rock Valley @ MOC-Floyd Valley
Eddyville-Blakesburg-Fremont vs. Albia @ Oskaloosa
Alta/Aurelia vs. Pocahontas Area @ Storm Lake
South Hamilton, Jewell vs. Clarion-Goldfield-Dows @ Webster City
Van Meter vs. Interstate 35, Truro @ Winterset

CLASS 3A:
Harlan vs. Perry @ Harlan
Carroll vs. Creston @ Harlan
Spirit Lake vs. Storm Lake @ Spirit Lake
Clear Lake vs. Crestwood, Cresco @ Waverly-Shell Rock
Waverly-Shell Rock vs. Humboldt @ Waverly-Shell Rock

CLASS 4A:
Des Moines, East @ Fort Dodge (at Fort Dodge)
Council Bluffs, Thomas Jefferson @ Sioux City, West (at Sioux City, West)

Wednesday (02/21/2018):



Scheduled Games: (not yet scored)

CLASS 1A:
Central Decatur, Leon vs. Earlham @ Chariton
Martensdale-St. Marys vs. Mormon Trail, Garden Grove @ Chariton
Lynnville-Sully vs. Sigourney @ Montezuma
Montezuma vs. Keota @ Montezuma
Ankeny Christian Academy vs. Madrid @ North Polk, Alleman
Grand View Christian School vs. Baxter @ North Polk, Alleman

CLASS 2A:
Aplington-Parkersburg vs. Dike-New Hartford @ Denver
Beckman Catholic, Dyersville vs. Waukon @ Epworth, Western Dubuque
Cascade, Western Dubuque vs. Regina, Iowa City @ Maquoketa

CLASS 3A:
Bishop Heelan Catholic, Sioux City vs. Spencer @ LeMars
LeMars vs. Algona @ LeMars

CLASS 4A:
Sioux City, North @ Lewis Central (at Lewis Central)

Thursday (02/22/2018):



Scheduled Games: (not yet scored)

CLASS 3A:
Assumption, Davenport vs. Mount Vernon @ Assumption, Davenport
Carlisle vs. Pella @ Carlisle
Charles City vs. Webster City @ Charles City
Glenwood vs. Atlantic @ Glenwood
Mount Pleasant vs. Fort Madison @ Mount Pleasant
Norwalk vs. Dallas Center-Grimes @ Norwalk
Oskaloosa vs. Bondurant-Farrar @ Oskaloosa
Solon vs. Fairfield @ Solon
South Tama County, Tama vs. Independence @ South Tama County
West Delaware, Manchester vs. Marion @ West Delaware, Manchester
Winterset vs. Boone @ Winterset
Xavier, Cedar Rapids vs. Benton Community @ Xavier, Cedar Rapids

Friday (02/23/2018):



Scheduled Games: (not yet scored)

CLASS 4A:
Waterloo, East @ Cedar Falls (at Cedar Falls)
Marshalltown @ Des Moines, Hoover (at Des Moines, Hoover)
Ankeny @ Des Moines, North (at Des Moines, North)
Des Moines, Roosevelt @ Dowling Catholic, West Des Moines (at Dowling Catholic, WDM)
Waterloo, West @ Dubuque, Hempstead (at Dubuque, Hempstead)
Bettendorf @ Dubuque, Senior (at Dubuque, Senior)
Cedar Rapids, Washington @ Iowa City, West (at Iowa City, West)
Davenport, North @ Muscatine (at Muscatine)
Clinton @ North Scott, Eldridge (at North Scott, Eldridge)
Linn-Mar, Marion @ Pleasant Valley (at Pleasant Valley)
Cedar Rapids, Kennedy @ Prairie, Cedar Rapids (at Prairie, Cedar Rapids)
Ankeny Centennial @ Valley, West Des Moines (at Valley, West Des Moines)
Indianola @ Waukee (at Waukee)

Saturday (02/24/2018):




Return to Basketball Page