2018-2019 Basketball Weekly Scores:

Postponed/Canceled Games this Season:

12/01/2018: Western Christian, Hull @ Sioux City, East (Ppd- TBA) -- POSTPONED

11/30/2018: Albia @ Eddyville-Blakesburg-Fremont (PPD-TBA) -- POSTPONED from 11/30

11/26/2018: H-L-V, Victor @ English Valleys, North English (PPD-TBA) -- POSTPONED from 11/26


Missing Scores this Season:
[None]

Click on a Week for Game Schedules, Scores and Updates:

Nov 26-Dec 1   Dec 3-8   Dec 10-15      Jan 3-5   Jan 7-12   Jan 14-19   Jan 21-26   Jan 28-Feb 2   Feb 4-9   Feb 11-15   Feb 18   Feb 25   


Monday (12/17/2018):



Scheduled Games: (not yet scored)
Lawton-Bronson @ Akron-Westfield
Kuemper Catholic, Carroll @ Atlantic
Mormon Trail, Garden Grove @ Baxter
Forest City @ Bishop Garrigan, Algona
GMG, Garwin @ Cedar Valley Christian School
West Central, SD @ Central Lyon, Rock Rapids
Maquoketa Valley, Delhi @ Central, Elkader
Creston @ Chariton
Mason City @ Clear Lake
Woodward Academy @ Colfax-Mingo
English Valleys, North English @ Collins-Maxwell
MVAOCOU @ Denison-Schleswig
Jesup @ Don Bosco, Gilbertville
B-G-M, Brooklyn @ East Marshall, LeGrand
CAM, Anita @ East Mills
Lamoni @ East Union, Afton
Jackson County Central, MN @ Estherville Lincoln Central
Hampton-Dumont @ Grundy Center
George-Little Rock @ Kingsley-Pierson
Griswold @ Lenox
Highland, Riverside @ New London
OABCIG @ Newell-Fonda
Mount Pleasant @ Ottumwa
West Bend-Mallard @ Paton-Churdan
Council Bluffs, Thomas Jefferson @ Ralston, NE
Manson Northwest Webster @ Ridge View
Spencer @ Sioux City, North
Whiting @ Siouxland Christian
Grand View Christian School @ St. Joseph Benton, MO
Missouri Valley @ Woodbine
Greene County @ Woodward-Granger
Mount Ayr @ Worth County, MO


Tuesday (12/18/2018):



Scheduled Games: (not yet scored)
Carroll @ ADM, Adel
South Hardin @ AGWSR, Ackley
St. Mary's, Remsen @ Akron-Westfield
Starmont @ Alburnett
Clear Lake @ Algona
Ankeny @ Ames
North Cedar, Stanwood @ Anamosa
Dowling Catholic, West Des Moines @ Ankeny Centennial
Denver @ Aplington-Parkersburg
Glidden-Ralston @ Ar-We-Va, Westside
Underwood @ Audubon
Tri-County, Thornburg @ B-G-M, Brooklyn
Carlisle @ Ballard
Colo-Nesco @ Baxter
Central DeWitt @ Beckman Catholic, Dyersville
Camanche @ Bellevue
Forest City @ Belmond-Klemme
Center Point-Urbana @ Benton Community
Muscatine @ Bettendorf
Sioux City, West @ Bishop Heelan Catholic, Sioux City
Bondurant-Farrar @ Boone
Paton-Churdan @ Boyer Valley, Dunlap
Woodbine @ CAM, Anita
Iowa City, City High @ Cedar Rapids, Jefferson
Xavier, Cedar Rapids @ Cedar Rapids, Kennedy
Lisbon @ Cedar Valley Christian School
Maquoketa Valley, Delhi @ Central City
Northwood-Kensett @ Central Springs
New Hampton @ Charles City
Sidney @ Clarinda Academy
Webster City @ Clarion-Goldfield-Dows
Dunkerton @ Clarksville
MMCRU @ Clay Central-Everly
West Central, Maynard @ Clayton Ridge, Guttenberg
Burlington @ Clinton
Iowa Valley, Marengo @ Colfax-Mingo
West Harrison, Mondamin @ Coon Rapids-Bayard
Harlan @ Council Bluffs, Abraham Lincoln
Sergeant Bluff-Luton @ Dakota Valley, SD
Cardinal, Eldon @ Danville
Assumption, Davenport @ Davenport, Central
Pleasant Valley @ Davenport, North
Des Moines, North @ Des Moines, East
Des Moines, Hoover @ Des Moines, Roosevelt
Wapsie Valley, Fairbank @ Dike-New Hartford
Waterloo, East @ Dubuque, Hempstead
Woodward Academy @ Earlham
Springville @ East Buchanan, Winthrop
Gladbrook-Reinbeck @ East Marshall, LeGrand
Essex @ East Mills
Chariton @ Eddyville-Blakesburg-Fremont
Emmetsburg @ Estherville Lincoln Central
Washington @ Fort Madison
Griswold @ Fremont-Mills, Tabor
Eagle Grove @ Garner-Hayfield-Ventura
West Sioux, Hawarden @ Gehlen Catholic, LeMars
MOC-Floyd Valley @ George-Little Rock
Saydel @ Gilbert
Red Oak @ Glenwood
North Tama, Traer @ GMG, Garwin
Nevada @ Greene County
Pella Christian @ Grinnell
English Valleys, North English @ H-L-V, Victor
Harris-Lake Park @ Hartley-Melvin-Sanborn
West Burlington @ Holy Trinity Catholic, Fort Madison
Columbus Catholic, Waterloo @ Hudson
Tri-Center, Neola @ IKM-Manning
Dallas Center-Grimes @ Indianola
Prairie, Cedar Rapids @ Iowa City, Liberty
Cedar Rapids, Washington @ Iowa City, West
Hampton-Dumont @ Iowa Falls-Alden
Columbus Community, Columbus Junction @ Iowa Mennonite, Kalona
Tripoli @ Janesville
Centerville @ Knoxville
Twin Cedars, Bussey @ Lamoni
Epworth, Western Dubuque @ Linn-Mar, Marion
Winfield-Mt. Union @ Lone Tree
Wapello @ Louisa-Muscatine
Sigourney @ Lynnville-Sully
Woodward-Granger @ Madrid
Solon @ Marion
Southeast Warren, Liberty Center @ Martensdale-St. Marys
Waukee @ Mason City
Pekin @ Mediapolis
Seymour @ Melcher-Dallas
Central, Elkader @ MFL MarMac
Calamus-Wheatland @ Midland, Wyoming
Keota @ Montezuma
Northeast, Goose Lake @ Monticello
Orient-Macksburg @ Moravia
Murray @ Mormon Trail, Garden Grove
Ankeny Christian Academy @ Moulton-Udell
Nodaway Valley @ Mount Ayr
Independence @ Mount Vernon
South Central Calhoun @ MVAOCOU
North Butler, Greene @ Nashua-Plainfield
WACO, Wayland @ New London
West Hancock, Britt @ Newman Catholic, Mason City
Pella @ Newton
Kee, Lansing @ North Fayette Valley
Bishop Garrigan, Algona @ North Iowa, Buffalo Center
Edgewood-Colesburg @ North Linn, Troy Mills
Belle Plaine @ North Mahaska, New Sharon
Davenport, West @ North Scott, Eldridge
Lake Mills @ North Union
Oskaloosa @ Norwalk
Van Buren @ Notre Dame, Burlington
Central Lyon, Rock Rapids @ Okoboji, Milford
Siouxland Christian @ Omaha Nation, NE
Des Moines, Lincoln @ Ottumwa
Ogden @ Panorama, Panora
Winterset @ Perry
Interstate 35, Truro @ Pleasantville
Turkey Valley, Jackson Junction @ Postville
Easton Valley @ Prince of Peace Prep, Clinton
Cascade, Western Dubuque @ Regina, Iowa City
Missouri Valley @ Riverside, Oakland
Sibley-Ocheyedan @ Rock Valley
Saint Ansgar @ Rockford
PCM, Monroe @ Roland-Story, Story City
West Lyon, Inwood @ Sheldon
Clarinda @ Shenandoah
Boyden-Hull @ Sioux Center
Ridge View @ Sioux Central, Sioux Rapids
Lewis Central @ Sioux City, East
North Polk, Alleman @ South Hamilton, Jewell
Trinity Christian, Hull @ South O'Brien, Paullina
Fort Dodge @ Southeast Polk
East Sac County @ Southeast Valley, Gowrie
Bedford @ Southwest Valley
Cherokee, Washington @ Spencer
LeMars @ Spirit Lake
Humboldt @ St. Edmond, Fort Dodge
Heartland Christian @ Stanton
Union, La Porte City @ Sumner-Fredericksburg
Durant @ Tipton
Logan-Magnolia @ Treynor
Hinton @ Unity Christian, Orange City
Johnston @ Urbandale
Marshalltown @ Valley, West Des Moines
Des Moines Christian @ Van Meter
South Tama County, Tama @ Vinton-Shellsburg
Cedar Falls @ Wahlert, Dubuque
Don Bosco, Gilbertville @ Waterloo Christian School
Dubuque, Senior @ Waterloo, West
Central Decatur, Leon @ Wayne, Corydon
Marquette Catholic, Bellevue @ West Carroll, IL
Maquoketa @ West Delaware, Manchester
Osage @ West Fork, Sheffield
West Branch @ West Liberty
BCLUW, Conrad @ West Marshall, State Center
Woodbury Central, Moville @ West Monona, Onawa
Storm Lake @ Western Christian, Hull
Clear Creek-Amana @ Williamsburg
Mid-Prairie, Wellman @ Wilton


Thursday (12/20/2018):



Scheduled Games: (not yet scored)
Coon Rapids-Bayard @ ACGC
North Polk, Alleman @ ADM, Adel
Sumner-Fredericksburg @ Aplington-Parkersburg
Boyer Valley, Dunlap @ Audubon
LeMars @ Bishop Heelan Catholic, Sioux City
Saydel @ Bondurant-Farrar
Indianola @ Carlisle
Grand View Christian School @ Centerville
Chariton @ Central Decatur, Leon
Glenwood @ Clarinda
North Tama, Traer @ Clarksville
Wilton @ Columbus Community, Columbus Junction
Lewis Central @ Creston
Forest City @ Crestwood, Cresco
Clarke, Osceola @ Davis County, Bloomfield
Lenox @ Diagonal
Baxter @ Don Bosco, Gilbertville
Cherokee, Washington @ East Sac County
Keokuk @ Fairfield
Janesville @ Gladbrook-Reinbeck
Estherville Lincoln Central @ Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
Fremont-Mills, Tabor @ Heartland Christian
Garner-Hayfield-Ventura @ Humboldt
Roland-Story, Story City @ Iowa Falls-Alden
East Marshall, LeGrand @ Iowa Valley, Marengo
North Mahaska, New Sharon @ Keota
Earlham @ Madrid
Alburnett @ Maquoketa Valley, Delhi
Mason City @ Marshalltown
AGWSR, Ackley @ Meskwaki Settlement School
Central Lyon, Rock Rapids @ MOC-Floyd Valley
Schuyler County, MO @ Moulton-Udell
Panorama, Panora @ Mount Ayr
New Hampton @ North Fayette Valley
Perry @ Ogden
St. Albert, Council Bluffs @ Omaha Roncalli, NE
Sioux City, West @ Omaha Skutt, NE
Whiting @ Parkview Christian, NE
Dunkerton @ Postville
Nashua-Plainfield @ Riceville
AHSTW, Avoca @ Riverside, Oakland
Hampton-Dumont @ Saint Ansgar
Western Christian, Hull @ Sergeant Bluff-Luton
Denison-Schleswig @ Shenandoah
Hartley-Melvin-Sanborn @ Sibley-Ocheyedan
Colfax-Mingo @ Sigourney
Colo-Nesco @ South Hardin
South Hamilton, Jewell @ Southeast Valley, Gowrie
Emmetsburg @ Spencer
Starmont @ Springville
OABCIG @ Storm Lake
Missouri Valley @ Treynor
Logan-Magnolia @ Tri-Center, Neola
IKM-Manning @ Underwood
Hudson @ Union, La Porte City
Williamsburg @ Vinton-Shellsburg
Notre Dame, Burlington @ WACO, Wayland
Jesup @ Wapsie Valley, Fairbank
Albia @ Washington
Eagle Grove @ West Bend-Mallard
Southeast Warren, Liberty Center @ West Central Valley, Stuart
Siouxland Christian @ West Monona, Onawa
Ar-We-Va, Westside @ Westwood, Sloan


Friday (12/21/2018):



Scheduled Games: (not yet scored)
Interstate 35, Truro @ ACGC
Bishop Garrigan, Algona @ Algona
Wilton @ Anamosa
Clinton @ Assumption, Davenport
Pleasant Valley @ Bettendorf
Knoxville @ Bondurant-Farrar
West Branch @ Camanche
Holy Trinity Catholic, Fort Madison @ Cardinal, Eldon
West Liberty @ Cascade, Western Dubuque
Waterloo, East @ Cedar Falls
Cedar Rapids, Jefferson @ Cedar Rapids, Kennedy
Midland, Wyoming @ Cedar Valley Christian School
Center Point-Urbana @ Central DeWitt
Danville @ Central Lee, Donnellson
Newman Catholic, Mason City @ Central Springs
Waverly-Shell Rock @ Charles City
North Fayette Valley @ Clayton Ridge, Guttenberg
Benton Community @ Clear Creek-Amana
Denver @ Columbus Catholic, Waterloo
Lone Tree @ Columbus Community, Columbus Junction
Blair, NE @ Council Bluffs, Abraham Lincoln
Pella Christian @ Dallas Center-Grimes
North Scott, Eldridge @ Davenport, Central
Davenport, North @ Davenport, West
Waukon @ Decorah
Ottumwa @ Des Moines, East
Des Moines, North @ Des Moines, Hoover
Ames @ Dowling Catholic, West Des Moines
Wahlert, Dubuque @ Dubuque, Hempstead
Monticello @ Durant
North Union @ Eagle Grove
North Linn, Troy Mills @ East Buchanan, Winthrop
Sidney @ East Mills
Fulton, IL @ Easton Valley
Central City @ Edgewood-Colesburg
Montezuma @ English Valleys, North English
Dubuque, Senior @ Epworth, Western Dubuque
Griswold @ Essex
Boyer Valley, Dunlap @ Exira/EH-K
Valley, West Des Moines @ Fort Dodge
Akron-Westfield @ Gehlen Catholic, LeMars
Atlantic @ Gilbert
CAM, Anita @ Glidden-Ralston
Riceville @ GMG, Garwin
Boone @ Greene County
Indianola @ Grinnell
Belle Plaine @ H-L-V, Victor
Kuemper Catholic, Carroll @ Harlan
MMCRU @ Harris-Lake Park
South O'Brien, Paullina @ Hartley-Melvin-Sanborn
Iowa Mennonite, Kalona @ Highland, Riverside
South Tama County, Tama @ Independence
Iowa City, West @ Iowa City, Liberty
B-G-M, Brooklyn @ Iowa Valley, Marengo
Ankeny @ Johnston
North Iowa, Buffalo Center @ Lake Mills
Prince of Peace Prep, Clinton @ Lisbon
Beckman Catholic, Dyersville @ Maquoketa
Calamus-Wheatland @ Marquette Catholic, Bellevue
Kee, Lansing @ MFL MarMac
Northeast, Goose Lake @ Mid-Prairie, Wellman
Fort Madison @ Mount Pleasant
Burlington @ Muscatine
Norwalk @ Newton
West Fork, Sheffield @ North Butler, Greene
Tipton @ North Cedar, Stanwood
Saint Ansgar @ Northwood-Kensett
South Central Calhoun @ OABCIG
West Lyon, Inwood @ Okoboji, Milford
Rockford @ Osage
Pella @ Oskaloosa
Woodward Academy @ Panorama, Panora
Coon Rapids-Bayard @ Paton-Churdan
Woodward-Granger @ Pleasantville
Crestwood, Cresco @ Prairie du Chien, WI
Cedar Rapids, Washington @ Prairie, Cedar Rapids
Bellevue @ Regina, Iowa City
Sioux Center @ Rock Valley
Boyden-Hull @ Sheldon
George-Little Rock @ Sibley-Ocheyedan
Mount Vernon @ Solon
Pocahontas Area @ Spirit Lake
Elkhorn, NE @ St. Albert, Council Bluffs
Clarinda Academy @ Stanton
Council Bluffs, Thomas Jefferson @ Tri-Center, Neola
Lynnville-Sully @ Tri-County, Thornburg
Meskwaki Settlement School @ Tripoli
South Winneshiek, Calmar @ Turkey Valley, Jackson Junction
Ankeny Centennial @ Urbandale
Westwood, Sloan @ Wakefield, NE
Mediapolis @ Wapello
Linn-Mar, Marion @ Waterloo, West
Southeast Polk @ Waukee
New London @ West Burlington
Van Meter @ West Central Valley, Stuart
Postville @ West Central, Maynard
Marion @ West Delaware, Manchester
Belmond-Klemme @ West Hancock, Britt
Ar-We-Va, Westside @ West Harrison, Mondamin
Wilton @ West Liberty
Louisa-Muscatine @ Winfield-Mt. Union
Newell-Fonda @ Woodbury Central, Moville
Iowa City, City High @ Xavier, Cedar Rapids


Saturday (12/22/2018):



Scheduled Games: (not yet scored)
Anamosa @ Cascade, Western Dubuque



Return to Basketball Page