2019-2020 Basketball Weekly Scores:

Postponed/Canceled Games this Season:

01/27/2020: Clarksville @ Don Bosco, Gilbertville -- POSTPONED from 12/03


Missing Scores this Season:
12/03/2019: Rock Island Alleman, IL @ Assumption, Davenport
12/03/2019: GMG, Garwin @ Baxter
12/03/2019: Dike-New Hartford @ Charles City
12/03/2019: Cedar Rapids, Jefferson @ Clinton
12/03/2019: Fort Dodge @ Des Moines, Lincoln
12/03/2019: Roland-Story, Story City @ East Marshall, LeGrand
12/03/2019: Cherokee, Washington @ Emmetsburg
12/03/2019: Bedford @ Essex
12/03/2019: Glidden-Ralston @ Exira/EH-K
12/03/2019: Underwood @ IKM-Manning
12/03/2019: Monroe City , MO @ Keokuk
12/03/2019: Highland, Riverside @ Louisa-Muscatine
12/03/2019: Vinton-Shellsburg @ Maquoketa
12/03/2019: Ballard @ Norwalk
12/03/2019: Clarinda @ Red Oak
12/03/2019: Nashua-Plainfield @ Rockford
12/03/2019: Moulton-Udell @ Seymour
12/03/2019: Okoboji, Milford @ Sioux Center
12/03/2019: Center Point-Urbana @ Solon
12/03/2019: Worthington, MN @ Spirit Lake
12/03/2019: Clarke, Osceola @ Stanton
12/03/2019: Lisbon @ Starmont
12/03/2019: Wayne, Corydon @ Twin Cedars, Bussey
12/03/2019: West Burlington @ Van Buren Community
12/03/2019: Iowa City, Liberty @ Washington
12/03/2019: Waterloo, West @ Waterloo, East
12/03/2019: Clear Lake @ West Fork, Sheffield
12/03/2019: Sibley-Ocheyedan @ West Lyon, Inwood
12/03/2019: Heartland Christian @ Whiting

12/02/2019: Mount Ayr @ Clarke, Osceola
12/02/2019: Lewis Central @ Sioux City, North
12/02/2019: River Valley, Correctionville @ Whiting


Click on a Week for Game Schedules, Scores and Updates:

Dec 2-7      Dec 16-21   Dec 23   Jan 2-4   Jan 6-11   Jan 13-18   Jan 20-25   Jan 27-Feb 1   Feb 2-8   Feb 10-15   Feb 17-21   Mar 13   


Monday (12/09/2019):



Scheduled Games: (not yet scored)
BCLUW, Conrad @ Belle Plaine
Creston @ Bondurant-Farrar
Clarion-Goldfield-Dows @ Eagle Grove
Woodbine @ East Mills
MFL MarMac @ Edgewood-Colesburg
Spencer @ Emmetsburg
Cedar Valley Christian School @ English Valleys, North English
Logan-Magnolia @ Fremont-Mills, Tabor
Carlisle @ Indianola
Central Decatur, Leon @ Lamoni
Morning Star Academy, Bettendorf @ Lone Tree
Clear Lake @ Mason City
Iowa Falls-Alden @ Nevada
Midland, Wyoming @ North Linn, Troy Mills
Humboldt @ Ogden
Pella Christian @ PCM, Monroe
Panorama, Panora @ Pleasantville
Boone @ Roland-Story, Story City
Manson Northwest Webster @ South Central Calhoun
West Harrison, Mondamin @ Tri-Center, Neola
Sumner-Fredericksburg @ Waukon
Boyer Valley, Dunlap @ West Monona, Onawa


Tuesday (12/10/2019):



Scheduled Games: (not yet scored)
IKM-Manning @ AHSTW, Avoca
Cedar Valley Christian School @ Alburnett
Sioux Central, Sioux Rapids @ Alta/Aurelia
Orient-Macksburg @ Ankeny Christian Academy
Union, La Porte City @ Aplington-Parkersburg
Clarinda @ Atlantic
Treynor @ Audubon
Colfax-Mingo @ B-G-M, Brooklyn
Meskwaki Settlement School @ Baxter
English Valleys, North English @ Belle Plaine
Cascade, Western Dubuque @ Bellevue
Eagle Grove @ Belmond-Klemme
Central DeWitt @ Benton Community
Iowa City, West @ Bettendorf
Lake Mills @ Bishop Garrigan, Algona
George-Little Rock @ Boyden-Hull
North Cedar, Stanwood @ Camanche
Waterloo, West @ Cedar Falls
Maquoketa @ Center Point-Urbana
West Lyon, Inwood @ Central Lyon, Rock Rapids
North Butler, Greene @ Central Springs
Albia @ Chariton
Knoxville @ Clarke, Osceola
Kee, Lansing @ Clayton Ridge, Guttenberg
West Delaware, Manchester @ Clear Creek-Amana
Muscatine @ Clinton
North Tama, Traer @ Collins-Maxwell
GMG, Garwin @ Colo-Nesco
Sumner-Fredericksburg @ Columbus Catholic, Waterloo
CAM, Anita @ Coon Rapids-Bayard
Davenport, Central @ Davenport, North
Assumption, Davenport @ Davenport, West
Eddyville-Blakesburg-Fremont @ Davis County, Bloomfield
Glenwood @ Denison-Schleswig
ACGC @ Des Moines Christian
Urbandale @ Des Moines, East
Ankeny @ Des Moines, Lincoln
Marshalltown @ Des Moines, North
Dowling Catholic, West Des Moines @ Des Moines, Roosevelt
Mormon Trail, Garden Grove @ Diagonal
Wapsie Valley, Fairbank @ Dike-New Hartford
Woodward-Granger @ Earlham
Easton Valley @ East Buchanan, Winthrop
Fremont-Mills, Tabor @ East Mills
Western Christian, Hull @ Estherville Lincoln Central
Ottumwa @ Fairfield
North Union @ Forest City
Ames @ Fort Dodge
Greene County @ Gilbert
Woodbine @ Glidden-Ralston
MMCRU @ Harris-Lake Park
Solon @ Independence
West Central Valley, Stuart @ Interstate 35, Truro
Heartland Christian @ Iowa School for the Deaf, IA
Hudson @ Jesup
Harlan @ Kuemper Catholic, Carroll
Melcher-Dallas @ Lamoni
Council Bluffs, Abraham Lincoln @ LeMars
Mount Ayr @ Lenox
Central City @ Lisbon
Lone Tree @ Louisa-Muscatine
Marquette Catholic, Bellevue @ Maquoketa Valley, Delhi
East Union, Afton @ Martensdale-St. Marys
Hillcrest Academy @ Mediapolis
Regina, Iowa City @ Mid-Prairie, Wellman
Logan-Magnolia @ Missouri Valley
Sheldon @ MOC-Floyd Valley
H-L-V, Victor @ Montezuma
West Liberty @ Monticello
West Burlington @ Mount Pleasant
Williamsburg @ Mount Vernon
Saydel @ Nevada
Charles City @ New Hampton
Holy Trinity Catholic, Fort Madison @ New London
Nashua-Plainfield @ Newman Catholic, Mason City
Rockford @ North Iowa, Buffalo Center
Prince of Peace Prep, Clinton @ North Linn, Troy Mills
Lynnville-Sully @ North Mahaska, New Sharon
Anamosa @ Northeast, Goose Lake
West Fork, Sheffield @ Northwood-Kensett
Winterset @ Norwalk
Danville @ Notre Dame, Burlington
MVAOCOU @ OABCIG
Waverly-Shell Rock @ Oelwein
Centerville @ Oskaloosa
Exira/EH-K @ Paton-Churdan
North Polk, Alleman @ PCM, Monroe
Highland, Riverside @ Pekin
Ballard @ Pella
Grand View Christian School @ Pella Christian
North Scott, Eldridge @ Pleasant Valley
Newell-Fonda @ Pocahontas Area
MFL MarMac @ Postville
River Valley, Correctionville @ Ridge View
Underwood @ Riverside, Oakland
Okoboji, Milford @ Rock Valley
Osage @ Saint Ansgar
Murray @ Seymour
Red Oak @ Shenandoah
East Atchison County, MO @ Sidney
Iowa Valley, Marengo @ Sigourney
Sibley-Ocheyedan @ Sioux Center
Council Bluffs, Thomas Jefferson @ Sioux City, East
Sergeant Bluff-Luton @ Sioux City, West
West Monona, Onawa @ Siouxland Christian
Webster City @ South Central Calhoun
Roland-Story, Story City @ South Hamilton, Jewell
East Marshall, LeGrand @ South Hardin
Marion @ South Tama County, Tama
North Fayette Valley @ South Winneshiek, Calmar
Nodaway Valley @ Southwest Valley
Spirit Lake @ Spencer
Calamus-Wheatland @ Springville
Creston @ St. Albert, Council Bluffs
Southeast Valley, Gowrie @ St. Edmond, Fort Dodge
Hinton @ St. Mary's, Remsen
Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire @ St. Mary's, Storm Lake
Midland, Wyoming @ Starmont
Emmetsburg @ Storm Lake
West Branch @ Tipton
Keota @ Tri-County, Thornburg
Hartley-Melvin-Sanborn @ Trinity Christian, Hull
Janesville @ Tripoli
Central, Elkader @ Turkey Valley, Jackson Junction
Moulton-Udell @ Twin Cedars, Bussey
Gehlen Catholic, LeMars @ Unity Christian, Orange City
Riceville @ Valley Lutheran, Cedar Falls
Ankeny Centennial @ Valley, West Des Moines
Ogden @ Van Meter
Beckman Catholic, Dyersville @ Vinton-Shellsburg
Cardinal, Eldon @ WACO, Wayland
Columbus Community, Columbus Junction @ Wapello
Don Bosco, Gilbertville @ Waterloo Christian School
Dubuque, Hempstead @ Waterloo, East
Johnston @ Waukee
Southeast Warren, Liberty Center @ Wayne, Corydon
Fort Madison @ West Hancock, IL
Garner-Hayfield-Ventura @ West Hancock, Britt
Ar-We-Va, Westside @ West Harrison, Mondamin
Akron-Westfield @ West Sioux, Hawarden
Kingsley-Pierson @ Westwood, Sloan
Durant @ Wilton
Lawton-Bronson @ Woodbury Central, Moville
Madrid @ Woodward Academy


Thursday (12/12/2019):



Scheduled Games: (not yet scored)
Central Lyon, Rock Rapids @ Boyden-Hull
Lenox @ Central Decatur, Leon
Marquette Catholic, Bellevue @ Durant
Fremont-Mills, Tabor @ East Atchison County, MO
OABCIG @ East Sac County
North Union @ Estherville Lincoln Central
Algona @ Forest City
Clear Creek-Amana @ Grinnell
Okoboji, Milford @ Harris-Lake Park
GMG, Garwin @ Iowa Valley, Marengo
North Crawford, WI @ Kee, Lansing
Baxter @ Madrid
Newton @ Marshalltown
Columbus Catholic, Waterloo @ New Hampton
Spirit Lake @ Newell-Fonda
Nashua-Plainfield @ Postville
Northwood-Kensett @ Rockford
AHSTW, Avoca @ Shenandoah
Maquoketa Valley, Delhi @ Sumner-Fredericksburg
Riverside, Oakland @ Treynor
Perry @ West Central Valley, Stuart
Starmont @ West Central, Maynard
Columbus Community, Columbus Junction @ West Liberty
Kingsley-Pierson @ West Monona, Onawa


Friday (12/13/2019):



Scheduled Games: (not yet scored)
Ogden @ ACGC
Winterset @ ADM, Adel
Audubon @ AHSTW, Avoca
Trinity Christian, Hull @ Akron-Westfield
Centerville @ Albia
Pocahontas Area @ Alta/Aurelia
Dowling Catholic, West Des Moines @ Ankeny
Pleasant Valley @ Assumption, Davenport
Montezuma @ B-G-M, Brooklyn
Grundy Center @ BCLUW, Conrad
Williamsburg @ Beckman Catholic, Dyersville
Sigourney @ Belle Plaine
Waterloo, West @ Bolingbrook, IL
Carroll @ Bondurant-Farrar
Ballard @ Boone
Washington @ Burlington
Starmont @ Calamus-Wheatland
Ar-We-Va, Westside @ CAM, Anita
Regina, Iowa City @ Camanche
Lee's Summit Christian Academy, MO @ Cedar Falls
Cedar Rapids, Jefferson @ Cedar Rapids, Washington
Maquoketa Valley, Delhi @ Cedar Valley Christian School
Independence @ Central DeWitt
WACO, Wayland @ Central Lee, Donnellson
Postville @ Central, Elkader
Knoxville @ Chariton
Crestwood, Cresco @ Charles City
Glenwood @ Clarinda
Hampton-Dumont @ Clarion-Goldfield-Dows
South Winneshiek, Calmar @ Clayton Ridge, Guttenberg
North Mahaska, New Sharon @ Colfax-Mingo
Winfield-Mt. Union @ Columbus Community, Columbus Junction
Paton-Churdan @ Coon Rapids-Bayard
Council Bluffs, Abraham Lincoln @ Council Bluffs, Thomas Jefferson
Atlantic @ Creston
Oskaloosa @ Dallas Center-Grimes
Van Buren Community @ Danville
Clinton @ Davenport, Central
Union, La Porte City @ Denver
Interstate 35, Truro @ Des Moines Christian
Des Moines, East @ Des Moines, Lincoln
Des Moines, North @ Des Moines, Roosevelt
Epworth, Western Dubuque @ Dubuque, Hempstead
Wahlert, Dubuque @ Dubuque, Senior
Tripoli @ Dunkerton
Anamosa @ Durant
Bishop Garrigan, Algona @ Eagle Grove
Gladbrook-Reinbeck @ East Marshall, LeGrand
Stanton @ East Mills
Bedford @ East Union, Afton
Central City @ Easton Valley
Clarke, Osceola @ Eddyville-Blakesburg-Fremont
Southeast Valley, Gowrie @ Emmetsburg
Tri-County, Thornburg @ English Valleys, North English
Fort Madison @ Fairfield
Clarinda Academy @ Fremont-Mills, Tabor
Belmond-Klemme @ Garner-Hayfield-Ventura
Harris-Lake Park @ Gehlen Catholic, LeMars
Sioux Center @ George-Little Rock
Boyer Valley, Dunlap @ Glidden-Ralston
South Central Calhoun @ Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
Newton @ Grinnell
Denison-Schleswig @ Harlan
West Sioux, Hawarden @ Hartley-Melvin-Sanborn
Wapello @ Highland, Riverside
Pekin @ Hillcrest Academy
Notre Dame, Burlington @ Holy Trinity Catholic, Fort Madison
Dike-New Hartford @ Hudson
Algona @ Humboldt
Tri-Center, Neola @ IKM-Manning
Pella @ Indianola
Iowa City, West @ Iowa City, City High
Clear Lake @ Iowa Falls-Alden
Waterloo Christian School @ Janesville
Aplington-Parkersburg @ Jesup
Ankeny Centennial @ Johnston
Iowa Valley, Marengo @ Keota
Ridge View @ Kingsley-Pierson
Ankeny Christian Academy @ Lamoni
St. Albert, Council Bluffs @ Lewis Central
Xavier, Cedar Rapids @ Linn-Mar, Marion
Alburnett @ Lisbon
Treynor @ Logan-Magnolia
Mediapolis @ Lone Tree
H-L-V, Victor @ Lynnville-Sully
South Tama County, Tama @ Maquoketa
Clear Creek-Amana @ Marion
North Linn, Troy Mills @ Marquette Catholic, Bellevue
Collins-Maxwell @ Meskwaki Settlement School
Turkey Valley, Jackson Junction @ MFL MarMac
Springville @ Midland, Wyoming
Riverside, Oakland @ Missouri Valley
Unity Christian, Orange City @ MMCRU
Okoboji, Milford @ MOC-Floyd Valley
Diagonal @ Moravia
Twin Cedars, Bussey @ Mormon Trail, Garden Grove
Seymour @ Moulton-Udell
Southeast Warren, Liberty Center @ Mount Ayr
Keokuk @ Mount Pleasant
Vinton-Shellsburg @ Mount Vernon
Orient-Macksburg @ Murray
Davenport, West @ Muscatine
East Sac County @ Newell-Fonda
Wayne, Corydon @ Nodaway Valley
Saint Ansgar @ North Butler, Greene
Mid-Prairie, Wellman @ North Cedar, Stanwood
West Central, Maynard @ North Fayette Valley
Forest City @ North Iowa, Buffalo Center
Greene County @ North Polk, Alleman
Bettendorf @ North Scott, Eldridge
Colo-Nesco @ North Tama, Traer
West Hancock, Britt @ North Union
West Monona, Onawa @ OABCIG
Des Moines, Hoover @ Ottumwa
Madrid @ Panorama, Panora
Gilbert @ PCM, Monroe
Norwalk @ Pella Christian
Carlisle @ Perry
Earlham @ Pleasantville
Cedar Rapids, Kennedy @ Prairie, Cedar Rapids
Edgewood-Colesburg @ Prince of Peace Prep, Clinton
Kuemper Catholic, Carroll @ Red Oak
Don Bosco, Gilbertville @ Riceville
MVAOCOU @ River Valley, Correctionville
Saydel @ Roland-Story, Story City
Sibley-Ocheyedan @ Sheldon
Griswold @ Sidney
Manson Northwest Webster @ Sioux Central, Sioux Rapids
Sioux City, West @ Sioux City, East
Sergeant Bluff-Luton @ Sioux City, North
Benton Community @ Solon
Nevada @ South Hamilton, Jewell
St. Mary's, Remsen @ South O'Brien, Paullina
Marshalltown @ Southeast Polk
Martensdale-St. Marys @ Southwest Valley
Western Christian, Hull @ Spencer
West Bend-Mallard @ St. Mary's, Storm Lake
Cherokee, Washington @ Storm Lake
Northeast, Goose Lake @ Tipton
Ames @ Urbandale
Baxter @ Valley Lutheran, Cedar Falls
Mason City @ Valley, West Des Moines
Woodward Academy @ Van Meter
Columbus Catholic, Waterloo @ Wapsie Valley, Fairbank
Iowa City, Liberty @ Waterloo, East
Fort Dodge @ Waukee
Oelwein @ Waukon
Decorah @ Waverly-Shell Rock
St. Edmond, Fort Dodge @ Webster City
Cascade, Western Dubuque @ West Branch
Cardinal, Eldon @ West Burlington
Center Point-Urbana @ West Delaware, Manchester
Newman Catholic, Mason City @ West Fork, Sheffield
Bellevue @ West Liberty
Rock Valley @ West Lyon, Inwood
AGWSR, Ackley @ West Marshall, State Center
Monticello @ Wilton
Exira/EH-K @ Woodbine
Westwood, Sloan @ Woodbury Central, Moville
West Central Valley, Stuart @ Woodward-Granger


Saturday (12/14/2019):



Scheduled Games: (not yet scored)
Twin Cedars, Bussey @ Albia
Alburnett @ Ankeny Christian Academy
East Marshall, LeGrand @ B-G-M, Brooklyn
North Tama, Traer @ BCLUW, Conrad
Anamosa @ Beckman Catholic, Dyersville
Algona @ Bishop Garrigan, Algona
Melcher-Dallas @ Cardinal, Eldon
Denison-Schleswig @ Carroll
Bolingbrook, IL @ Cedar Falls
Riceville @ Collins-Maxwell
West Marshall, State Center @ Colo-Nesco
Ames @ Council Bluffs, Abraham Lincoln
Heartland Christian @ Essex
IKM-Manning @ Exira/EH-K
Bettendorf @ Galesburg, IL
ADM, Adel @ Gilbert
Dunkerton @ Gladbrook-Reinbeck
Omaha Roncalli, NE @ Glenwood
MMCRU @ Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
South Winneshiek, Calmar @ Grand Meadow, MN
Waterloo Christian School @ Grand View Christian School
New Hampton @ Kingsland, MN
Hinton @ Lawton-Bronson
Waterloo, West @ Lee's Summit Christian Academy, MO
Western Christian, Hull @ LeMars
West Burlington @ Mediapolis
Assumption, Davenport @ Moline, IL
Cedar Rapids, Washington @ Monticello
Moulton-Udell @ Moravia
Belmond-Klemme @ Osage
Cherokee, Washington @ Ridge View
Central, Elkader @ Schaeffer Academy,Rochester, MN
Clarinda @ Shenandoah
Westwood, Sloan @ South O'Brien, Paullina
Sioux City, East @ South Sioux City, NE
Crestwood, Cresco @ Spring Grove, MN
West Lyon, Inwood @ TO BE DETERMINED,
Des Moines, North @ TO BE DETERMINED,
Pleasant Valley @ TO BE DETERMINED,
North Scott, Eldridge @ TO BE DETERMINED,
Davenport, North @ TO BE DETERMINED,
Keota @ WACO, Wayland
Davis County, Bloomfield @ Wayne, Corydon
Alcester-Hudson, SD @ West Sioux, Hawarden
Alta/Aurelia @ Woodbury Central, Moville
Central Decatur, Leon @ Woodward-Granger



Return to Basketball Page